W atmosferze wspomnień, ale także rozmów o przyszłości, 29 maja 2022 r., w Ratowicach odbył się V Ogólnopolski Zjazd Nowosiółczan i Puźniczan.
To do Ratowic w 1945 r. przesiedlono kilkadziesiąt rodzin z Puźnik. Pamięć o ich korzeniach, ale także o zamordowanych przez banderowców mieszkańców Puźnik jest kultywowana w Ratowicach od bardzo dawna, dlatego też Stowarzyszenie Nowosiółczan i Puźniczan, sołtys Ratowic Jarosław Jagielski oraz Towarzystwo Przyjaciół Ratowic wspólnie zorganizowali V Ogólnopolski Zjazd Nowosiółczan i Puźniczan.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy pomniku poświęconym pamięci zamordowanych mieszkańców Puźnik. Dalsza część zjazdu odbyła się w świetlicy wiejskiej, gdzie przedstawiciele Stowarzyszenia Nowosiółczan i Puźniczan wygłosili wykłady.
O koligacjach rodzinnych mieszkańców Puźnik i Nowosiółki Koropieckiej opowiadał Konrad Zaleski. Natomiast Jan Biernacki przybliżył informacje na temat cmentarzy znajdujących się w obu miejscowościach oraz akcji ich porządkowania przez harcerzy, sfinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA w ramach zadania realizowanego stowarzyszenie Wolność i Demokracja. O ubiegłorocznym wyjeździe przedstawicieli Stowarzyszenia do Puźnik opowiedział Adam Baraniecki, który także przygotował film z życzeniami dla uczestników zjazdu od Franciszki Wiśniewskiej, najstarszej Puźniczanki, prywatnie jego cioci.
Zgromadzeni chętni dzielili się swoimi spostrzeżeniami, wspomnieniami, a także wymieniali zabranymi przez siebie zdjęciami, dokumentami. Do wymiany szczegółów na temat topografii wsi skłoniła uczestników zjazdu znajdująca się w świetlicy makieta Puźnik, przygotowana w 2008 r. przez byłych mieszkańców tej miejscowości.
Okazało się, że przybyli z Niemysłowic, Prudnika, Jasienia, Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego, Słupska, Środy Śląskiej, Varese we Włoszech i Ratowic dość szybko odnajdowali wspólnych znajomych, a nawet krewnych. W zjeździe uczestniczyli także przedstawiciele młodego pokolenia, dla których korzenie ich rodziców, dziadków są ważne. Zjazd umilił występ zespołu ludowego Ratowiczanki. W uroczystościach uczestniczyli także wójt Gminy Czernica Włodzimierz Chlebosz i radny Rady Powiatu Wrocławskiego Jerzy Jasiński, a organizatorzy zjazdu zaplanowali już prace nad przyszłorocznym spotkaniem.
Tekst: Anna Zaleska
Foto: Anna Zaleska i Adam Baraniecki
Jeden komentarz do „Połączyły ich kresowe korzenie”
Moi Drodzy i Kochani-Seniorzy i Młodzi- uczestniczy w V Zjazdu Stowarzyszenia Nowosiółczan i Puźniczan.
Z wielkim wzruszeniem i zadumą nad wspomnieniami tamtych lat, przeczytałem relację A. Zaleskiej o przebiegu Zjazdu, opowiadaniach i wykładach: J.Biernackiego, K. Zalewskiego i A.Baranieckiego. Z przykrością informuję, że nie mogłem ze względów zdrowotnych uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu. Czytając relacje Pani Zalewskiej, czułem się tam myślami obecny. Ze wzruszeniem obejrzałem filmik A. Baranieckiego o 101 letniej Frani Wiśniewskiej mojej kuzynce, która w pięknym stylu pozdrowiła Uczestników Zjazdu, a także przepięknie recytowała wiersz.
Osobiście gorąco wierzę że dzięki uczestnikom Zjazdu, pamięć o losach mieszkańców Puźnik i Nowosiółki przetrwa wieki.
Wierzę również, że jak długo pamięć jest w naszych sercach, tak długo nie zapomniane zostaną losy mieszkańców tych przepięknych, urokliwych wsi i ich dramaty jakie towarzyszyły im po okrutnych, bestialskich mordach przez ukraińskich nacjonalistów-banderowców. Na zakończenie pragnę wyrazić podziw, odwagę i podziękowania (A. Baranieckiemu, M. Baranieckiemu i K. Zaleskiemu) za filmik o Puźnikach, o cmentarzu a przede wszystkim za opis pięknym językiem o byłej ukochanej wsi Puźniki, której już nie ma.
Łączę wyrazy głębokiego szacunku, uznania i poważania dla organizatorów i uczestników Zjazdu.
Bogusław Krowicki – Puźniczanin rocznik 1932.
Serdecznie wszystkich pozdrawiam.❤💚🤣🥀⚘🙊