Położenie Puźnik

Nieistniejąca już dziś wieś Puźniki jest położona na Ukrainie w obwodzie Tarnopolskim, w rejonie Monasterzyska.

Położenie Puźniik
Położenie Puźniik – dzisiaj i dawniej (na podstawie Wikipedia)

Wieś usytuowana została w malowniczym terenie na wzgórzu, obok jaru rzeki Koropiec, oddalonej ok. 2 km od centrum wsi i wpadającej dalej do rzeki Dniestr, która w linii prostej oddalona jest od Puźnik o prawie 7 km.

Puźniki położone są miedzy dwiema wsiami. Od północy, w odległości 2 km znajduje się mała wioska Zalesie, a od południa w odległości  2,5 km jest wieś Sadowe, czyli dawna Nowosiółka Koropiecka.

Dojazd samochodem do samych Puźnik jest dość trudny i praktycznie niemożliwy, najlepiej latem, gdy drogi są całkowicie suche i nie zanosi się na deszcz. W takim wypadku, możliwy jest dojazd po twardej i suchej gliniastej drodze nawet samochodem osobowym. Jadąc od strony Koropca, należy kierować się asfaltową i mocno podziurawioną drogą pod górę w kierunku na Zubrzec i Porchową. Mijając następnie po lewej stronie drogę do wsi Sadowe, jedziemy dalej, aż do skraju lasu i skręcamy w lewo w gruntową drogę. Do Puźnik jest jeszcze ok. 4 km. Cały czas jedziemy mając po prawej stronie skraj lasu. Gdy las się kończy, jedziemy jeszcze dalej w dół dojeżdżając do skrzyżowania dróg w Puźnikach, we wschodniej części wsi, przy dawnej Kolonii. Na skrzyżowaniu jedziemy prostu, aż do stawku w Puźnikach, gdzie można zostawić samochód.

Do skrzyżowania przy Kolonii można dojechać samochodem również z Barysza, ale niewygodna droga będzie wtedy dużo dłuższa.

Najbezpieczniej jednak jest zostawić samochód w Zalesiu lub w Nowosiółce i dalej iść pieszo.
Idąc z Zalesia, samochód można zostawić zaraz za wsią, przed podmokłym obniżeniem terenu.
Idąc natomiast z Nowosiółki, samochód można zostawić przy kościele a nawet dalej w dole, w połowie drogi między Nowosiółką a Puźnikami. Gdy wejdziemy na górę, droga zakręca w prawo i dochodzi aż do skrzyżowania przy Kolonii, skąd po skręceniu w lewo można dogodnie dojść do stawku i centrum Puźnik. Zamiast jednak iść w prawo do skrzyżowania, można próbować przedrzeć się przez pole do lasu i tam próbować dostać się od razu do Puźnik na skróty, od strony cmentarza, starając się w miarę możliwości omijać chaszcze.

Poniżej podajemy kilka linków do różnych serwisów mapowych, które pokazują położenie Puźnik (kościoła) i mogą być również pomocne w dotarciu do wsi:

 

Zachęcamy również do zapoznania się z mapami historycznymi, na których zostały uwidocznione Puźniki.

Punkty nawigacyjne

Współrzędne geograficzne położenia Puźnik są następujące:

  • Szerokość geograficzna: 48.9978294
  • Długość geograficzna: 25.195282

Powyższa lokalizacja jest punktem nawigacyjnym dawnego kościoła w Puźnikach i może być wykorzystana przez różne aplikację do nawigacji podczas wyprawy do Puźnik.

Poniżej można pobrać gotowe pliki w formacie GPX lub KMZ zawierające różne zestawy punktów nawigacyjnych:

  • Ważne punkty Puźnik: GPX, KMZ
  • Cmentarz w Puźnikach: GPX, KMZ

GPX i KMZ, to popularne formaty plików śladu i współrzędnych GPS, które można tworzyć lub odczytywać za pomocą aplikacji GPS, np. na telefonie. Pobrane wyżej pliki GPX można przeglądać również na komputerze za pomocą serwisu np. GPS Visualizer. Pliki KMZ można natomiast przeglądać w serwisie Google Earth (Projekty|Otwórz|Importuj plik KML z komputera).

 

Przeczytaj również:

image_pdfimage_print