Zdjęcia starych Puźnik

Stare zdjęcia Puźnik, które udało się nam uzyskać.

Będziemy bardzo wdzięczni za przekazanie nam wszelkich zdjęć ukazujących wieś Puźniki i jej mieszkańców.

Puźniki rok 1906-1910

Zdjęcia pozyskane z zasobu Archiwum Generalnego Misjonarzy Saletynów w Rzymie. Przed II wojną część z tych domów wyglądała już inaczej. Po pożarze w latach 30, domy te z tzw. „asekuracji” zostały odbudowane. Z tego powodu, pomimo tego, że jest to same centrum wsi i główna ulica Puźnik, trudno jest określić, jakie osoby mogą być na zdjęciu. W oddali widoczny jest kościół.

Puźniki rok 1906-1910

Puźnicka orkiestra

Orkiestra założona przez Waleriana Dąbrowskiego z Jazłowca.
Więcej informacji: Orkiestra w Puźnikach.

Orkiestra w Puźnikach

Księża Saletyni

W pierwszym rzędzie siedzą księża Saletyni. Pierwszy z lewej ks. Eliasz Roux, drugi z lewej ks. Gabriel Vanroth – pierwszy proboszcz w Puźnikach, trzeci z lewej ks. Salamon Schalabert, ostatni z lewej ks. Eugeniusz Picard, następca Ks. Vanrotha, kiedy ten w 1909 wyjechał do USA. Wśród widocznych dzieci, prawdopodobnie są pierwsi absolwenci Małego Seminarium w Puźnikach późniejsi księża Saletyni: Józef Ryma (1896-1935), rodem z Barysza, zwany Apostołem Madagaskaru, Józef Piszczałka (1894-1964) i Michał Herbut (1894-1953) obaj również z Barysza.

W tle znajduje się figura Matki Boskiej.

Księża Saletyni

Ksiądz Picard

Większość zdjęć starych Puźnik wykonał prawdopodobnie Ksiądz Eugeniusz Picard. Był obywatelem Francji, dlatego po wybuchu I Wojny Światowej został internowany przez władze austriackie. Wrócił na parafię dopiero w 1918 lub 1919. Możliwe, że większość zrobionych wtedy zdjęć przepadła na skutek konfiskaty lub ograbienia plebanii.

ks. Picard

Miszkanki Puźnik

Saletyni starali się dokumentować mieszkańców oraz codzienne życie wsi.

W tradycyjnych domach, zamężne kobiety często „szczelnie” zasłaniały włosy chustką nasuniętą niemal na brwi. Nie wiemy jednak do końca, czy poniższe zdjęcie przedstawia mieszkanki Puźnik.

Mieszkanki Puźnik

Gospodarstwo w Puźnikach

Kolejne zdjęcie z zasobów księży Saletynów. Wykonane zapewne „na pokaz” przed fotografem.

Wieś Puźniki i jej mieszkańcy

Ołtarz w puźnickim Kościele

Ołtarz

 

Kościół w Puźnikach

Kosciół w Puźnikach

Puźnicka plebania

Plebania

Puźniki w roku 1943

Jedno z ostatnich zdjęć wsi. Zabudowania po spaleniu przez banderowców we wrześniu 1943. Czy ktoś wie, jakie są to domy i kto jest widoczny na zdjęciu?

Puźniki po spaleniu w roku 1945

 

UWAGA: Strona będzie sukcesywnie uzupełniana w miarę napływania do nas kolejnych zdjęć.

image_pdfimage_print