Zgoda na prace ekshumacyjne w Puźnikach

Cmentarz w PuźnikachJEST ZGODA CENTRALNYCH WŁADZ UKRAIŃSKICH NA ROZPOCZĘCIE PRAC ARCHEOLOGICZNO-POSZUKIWAWCZYCH MOGIŁY POLAKÓW ZAMORDOWANYCH W PUŹNIKACH W LUTYM 1945 ROKU.

Dziękujemy za tę inicjatywę Fundacji Wolność i Demokracja, która od kilku lat finansuje prace wykonywaną przez Harcerzy Łódzkiej ZHP na cmentarzu w Puźnikach i Nowosiółce Koropieckiej. Swoje podziękowania kierujemy również do organów władzy RP. Prezydenta, Premiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których pomoc okazała się nieoceniona podczas starań o potrzebną zgodę. Dziękujemy też za zgody i pomoc stronie ukraińskiej.

Zgodnie z wypowiedzią wiceprezesa zarządu Fundacji Wolność i Demokracja, Macieja Dancewicza dla PAP, droga do rozpoczęcia prac nie jest jeszcze całkowicie pokonana. Należy jednak pamiętać, że dzięki pracy Harcerzy Łódzkiej ZHP oraz pomocy miejscowych, zamieszkujących w Sadowym (dawna Nowosiółka Koropiecka) tereny puźnickiego cmentarza są wykoszone oraz ogrodzone. Jest więc możliwe, że prace rozpoczną się w tym roku, jednak przygotujmy się też na to, że prace rozpoczną się wiosną 2023 r.

Pracę nad mogiłami będzie prowadzić koncesjonowana firma ukraińska posiadająca zgodę na tego typu działania. Najważniejsze tutaj jednak jest to, że w pracach wezmą udział specjaliści z Polski.
Na koniec chcielibyśmy jeszcze od nas, Stowarzyszenia Nowosiółczan i Puźniczan wyrazić głębokie wzruszenie całą sprawą.
Bowiem jak zaczynaliśmy działać te 5-6 lat temu nie spodziewaliśmy się, że niedługo Puźnikami i Nowosiółką zainteresuje się tak renomowana organizacja jak Fundacja Wolność i Demokracja, że Puźniki będą przedmiotem rozmów między polskimi i ukraińskimi władzami a nawet nie spodziewaliśmy się tego, że tyle osób będzie nas obserwować na naszym profilu Facebookowym i towarzyszyć nam na cyklicznych Zjazdach Nowosiółczan i Puźniczan.

image_pdfimage_print

Opracowanie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *