Prośba o oddawanie materiału genetycznego krewnych pomordowanych Puźniczan

Zbieramy materiał DNA

Oczekując zgody władz Ukrainy na wykonanie prac ekshumacyjnych na terenie Puźnik, postanowiliśmy już teraz rozpocząć akcję zbierania materiału DNA, który będzie wykorzystany do identyfikacji ofiar, niezależnie od tego, kiedy strona ukraińska wyda pozytywną decyzję. Czas ucieka, a liczba najbliższych krewnych Puźniczan zamordowanych w lutym 1945 będzie tylko maleć.

Dlatego zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazanie materiału porównawczego do Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Baza ta powstała 28 września 2012 r., przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, a jej celem jest identyfikacja osobnicza szczątków ofiar zbrodni systemów totalitarnych.

Zespół PBGOT prowadził prace sondażowe w miejscowości Puźniki w roku 2023, co pozwoliło na odnalezienie grobu masowego ponad 80 ofiar pogromu, będącego tylko małym fragmentem tragedii określanej mianem „zbrodni wołyńskiej”. Planowane prace ekshumacyjne pozwolą na identyfikację tych ofiar, jednak jest to niemożliwe bez materiału porównawczego od krewnych ofiar.

W związku z powyższym zwracamy się z prośbą do rodzin ofiar, które mogły zostać pochowane w miejscowości Puźniki o przekazanie materiału do badań.  Przekazany materiał zostanie zdeponowany w bazie PBGOT, co pozwoli na wykorzystanie go w późniejszym czasie do identyfikacji ofiar. Materiał pobierany jest w postaci wymazu z jamy ustnej, przez co czynność jest szybka, zupełnie bezbolesna i można ją wykonać samodzielnie w domu.

Prosimy o kontakt bezpośrednio z zespołem PBGOT:
tel. +48 91 466 15 59
e‑mail: gensad@pum.edu.pl
aby przekazać następujące informacje:

  • Imię, nazwisko, kontakt i adres pocztowy krewnego ofiary, do którego zostanie wysłany pakiet do badań DNA
    (pakiet może być wysłany nawet poza granice Polski za pośrednictwem Ambasady RP).
  • Imię i nazwisko ofiary wraz z podaniem stopnia pokrewieństwa.

Jako Stowarzyszenie Nowosiółczan i Puźniczan koordynujemy powyższe działania, przede wszystkim starając się dotrzeć do wszystkich krewnych ofiar. Niestety, zgłosiło się do nas niewiele osób, dlatego apelujemy o wszelkie informacje, które pozwolą nam odnaleźć wszystkich krewnych (kontakt: biuro@puzniki.pl).

Poniżej znajduje się lista ofiar zbrodni w Puźnikach.  Na zielono zaznaczono te ofiary, dla których udało nam się już określić krewnych.

Najbardziej wartościowym materiałem porównawczym są oczywiście najbliżsi krewni, np. dzieci czy rodzeństwo ofiary. Gdy ich brak, to ich dzieci lub dalsi krewni. Im więcej krewnych tym lepiej, przy czym posiadając materiał genetyczny jednego krewnego, nie są już do badań potrzebne dalsze pokolenia zstępne tej osoby.

image_pdfimage_print

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *